עבירות פליליות בצבא

מה זה מצ"ח?

המשפט הצבאי מתנהל באופן שונה ומופרד ממערכת המשפט האזרחית.

על כן הגוף האמון על חקירת הדין הפלילי בצה"ל נקרא "משטרה צבאית חוקרת" או בראשי תיבות מצ"ח. מצ"ח זו יחידה לחקירת חשודים אשר משרתים בצה"ל במגוון רחב של עבירות. חקירה במצ"ח היא חוויה אינה פשוטה שמלווה בקשיים רבים וחששות רבים בנוגע לעתיד. היא מזכירה מאוד חקירה משטרתית וזאת מכיוון ששוטרים וחוקרים במצ"ח משתמשים באותן הטכניקות והתכסיסים כדי להפעיל לחץ על הנחקר. הפעלת הלחץ היא מכוונת וזאת כדי להגיע לתוצאה הרצויה מבחינתם של חוקרי מצ"ח למרות שהמציאות יכולה להיות שונה לחלוטין.

 

איך מתחילה חקירה במצ"ח?

למשטרה צבאית חוקרת יש כמה סיבות לזמן חייל לחקירה.

הדרך הראשונה היא באמצעות תלונה של חייל אחר, ברגע שהוגשה תלונה על מצ"ח לטפל בתלונה זו ולחקור את האירוע.
הדרך השנייה היא באמצעות "תפיסה על חם" – חייל שעובר עבירה על פי כללי הצבא ונתפס על ידי הממונים עליו או על ידי דרג גבוה ממנו.
הדרך השלישית היא באמצעות פעולות יזומות של מצ"ח, מצ"ח עושה בדיקות פתע וסריקות בבסיסים ולכן יכולה לגרום לכל החיילים לעשות בדיקת שתן וכך לגלות על שימוש בסמים לדוגמה בזמן היותו חייל.
הדרך הרביעית היא באמצעות סוכן סמוי. מצ"ח מכשירה חיילים על מנת שיוכלו להגיע לבסיסים בתור סוכנים סמויים ולגלות על עבירות שחיילים מבצעים.
אלה הן הדרכים בהן חייל יכול למצוא את עצמו מגיע לחקירה במצ"ח.

 

זכויותיו של נחקר במצ"ח

כמו בכל חקירה, בין אם היא נעשית באזרחות ובין אם היא נעשית במסגרת צבאית, לכל נחקר מגיעה הזכות להתייעץ עם עורך דין לפני החקירה.

זאת הזכות החשובה מכל! וביתר שאת בחקירות המבוצעות על ידי מצ"ח!

לגרסא שהחשוד ימסור, למידת שיתוף הפעולה שלו, שינו משקל בלתי יתואר באשר לתוצאות החקירה והיכולת של התביעה הצבאית להעמיד לדין בסופו של יום.

במקרה של חקירה במצ"ח יש ליצור קשר עם עורך דין פלילי צבאי לפני החקירה בכדי שיוכל להנחות את החשוד כיצד לצלוח את החקירה ויסביר לו בנוגע למה שעתיד להתרחש.

ברוב המקרים החשוד לא מבין את משמעות החשד, כמה זמן החקירה תימשך, מה יקרה אם הוא יודה או לא יודה וכדומה.

מעבר ליכולת של עורך הדין לנתח את החשד והעובדות בפן המשפטי, יש כלים פשוטים שיכולים לסייע מאוד.

עורך הדין מסביר את הזכויות, מרגיע את החשוד ומשתף אותו לאורך כל התהליך בנוגע להחלטות ודרכי פעולה.

 

סמים בצה"ל

צה"ל הוא בעצם גורם ההרתעה והביטחון במדינת ישראל ובו משרתים חיילים החל מגיל 18 וכנערים שהתגייסו לצה"ל קיימת תופעה נרחבת של שימוש בסמים. היחס לעבירות סמים בצה"ל מחמיר במיוחד שכן קיימת מסוכנות ייחודית מבדרך כלל כיוון שחיילים חשופים לנשק, תחמושת, ידע והם בעלי אחריות גדולה יותר משל אזרח מן השורה. ולכן גם במצ"ח מתייחסים לשימוש בסמים בצורה מחמירה ביותר וזאת על מנת למגר את התופעה ולגרום להיעלמותה.
כאשר במצ"ח מתעורר חשד כנגד חייל בנוגע לשימוש בסמים נפתחת חקירה על מנת להפריך או לאושש את הטענה ולכן במקרה כזה יש צורך לשכור את שירותיו של עורך דין צבאי כדי שיסייע לחייל. הכלים שעומדים לרשותם של חוקרי מצ"ח הם: בדיקות שתן שהם רשאים לבצע לחשוד, יעשה חיפוש ברכושו של החייל כמו הפלאפון שלו, הרכב שלו, החדר שלו, הארון שלו. בנוסף יעשה חיפוש על גופו של החשוד. המטרה של חיפושים אלה הם בכדי למצוא ראיות שיחזקו את הטענה שהחייל אכן השתמש בסמים וכך בסופו של יום יסייעו לתביעה הצבאית להרשיע את החשוד ולהטיל עליו סנקציות עונשיות.

 

העונש על שימוש בסמים בצה"ל

שימוש בסמים אסור על חיילים בכל תקופת שירותם הצבאי, גם "בנסיבות אזרחיות"

כשהם בסוף שבוע בחופשה או אפטר שבו הם מבלים מחוץ לבסיס, מכיוון שבכל תקופת השירות החייל נמצא תחת אחריות הצבא והוא מחויב לתקנון והנהלים שלהם.

אחד ההבדלים המהותיים ביותר בין המערכת הפלילית האזרחית לצבאית הינו הענישה המחמירה הרבה יותר במערכת הצבאית בכל הנוגע לעבירות סמים וזאת להבדיל מהענישה האזרחית במקרה של חייל שנתפס משתמש סמים ולכן יש צורך בהכוונה של עורך דין במקרים מהסוג הזה.

 

הסיבה שהענישה הצבאית מחמירה יותר תלויה בכמה גורמים כמו: הגדרה של כל סוגי הסמים כסמים קשים גם קנאביס, האחריות המוטלת על החייל בשמירה על ביטחון המדינה וכדומה. הענישה אינה קבועה והיא נעה על מנעד וכל מקרה נבחן לגופו ונקבע על פי מספר השימושים, תדירות השימושים, משך תקופת השימוש, האם בוצעו בנסיבות צבאיות או אזרחיות וכן שיקולים נוספים.

חשוב לציין שגזר דין שעולה על חודשיים מאסר בפועל גורם לרישום פלילי גם באזרחות ולכן בכדי להקדים תרופה למכה וכדי שהמצב לא ידרדר ישנה חשיבות מכרעת לעורך דין פלילי צבאי שיכול לשנות את מצבו של החייל ולמנוע רישום פלילי באזרחות. החוק הפלילי קובע כי על אדם החשוד יש איסור שהוריו או חבריו יפגשו עימו מחשש לשיבוש ראיות ולכן האדם היחידי שיכול לראות את החשוד ולהיות "בצד שלו" זה רק עורך דין פלילי צבאי מקצועי, אמין ובעל ניסיון שיעשה הכל למען הלקוח שלו.

 

עריקות מצה"ל, מה זה?
ישנו חוק גיוס חובה שאומר שעל כל צעיר מעל גיל 18 ישנה חובת גיוס. ובכדי שחוק גיוס חובה יתקיים חייבת להיות נוכחות רציפה וקבועה של החייל למשך כל תקופת שירותו (חיילת 24 חודשי שירות וחייל 32 חודשי שירות – למעט חריגים).
חייל אשר נעדר מהיחידה הצבאית שלו ללא אישור, הפניה, חופשה או מחלה עשוי להיחשב כעריק. ישנם דרגות של היעדרות מהצבא והן:
1. חייל שלא הגיע בתקופת זמן שהיא יותר מ 24 שעות ולא עולה על 21 ימים נחשב נפקד. כשחייל נפקד הוא עדיין מוצב ביחידה שלו ובתקופה זו חלה על המפקדים חובת ביקור בביתו של החייל על מנת לבדוק האם אפשר להביאו ליחידה מרצון ובמידה של בעיה שבגללה נפקד יבדקו האם ניתן לטפל בה. במקרה של נפקדות המקרה לא מועבר לידי משטרה צבאית והעונש יינתן על ידי הממונה ביחידה והוא אינו חייב להיות עונש מאסר בפועל.
2. היעדרות העולה על 21 ימים נחשבת עריקה. במקרה זה המשטרה הצבאית מתערבת והחייל כבר לא שייך ליחידתו, מי שמטפל בו זה המשטרה הצבאית והוא נחשב מבצע עבירה פלילית. העונש על עריקות חייב להיות עונש מאסר בפועל.

חייב לציין שבצה"ל כל יום חשוב וכל יום נספר וחייל ש"גזל" מהמערכת את הימים שהוא מחויב לשרת בהם בין אם הוא היה נפקד או עריק יאלץ להחזיר בהתאמה את הימים האלה ובכך ידחה את שחרורו מהצבא, מצב זה נקרא "דפוק".

לצד זאת חשוב לציין כי קיימת אפשרות לבקש המתקה בעונש או במקרים מסוימים ביטול או קיצור תקופת ה"דפוק".

 

רישום פלילי בעקבות עריקות מהצבא

כאשר חייל לא מופיע ביחידותו תקופה של מעל 21 ימים הוא חשוף לרישום פלילי על עבירת עריקות (העדר מן השירות). רישום זה עלול ללוות אותו בחיים גם אחרי השחרור מהצבא. רישום זה עלול להוות מכשול בעתיד כמו לדוגמה במקומות עבודה שיסרבו להעסיק עובד בעל רישום פלילי בגין עריקות. בנוסף לזאת רישום פלילי זה יכול לעכב או למנוע הוצאת ויזה לארצות הברית, לימודים מקצועות מסוימים, עבודה בעלת רמת סיווג כלשהי וכדומה.
לעורך דין פלילי צבאי יש את היכולת הידע והאמצעים להקל את הרישום הפלילי ובכך לא להכתים את עברו ועתידו של החייל ולכן במקרה של עריקות יש לפנות בדחיפות לעורך דין פלילי צבאי בכדי למנוע מצב זה.

 

הטרדה מינית בצבא

כחלק מערכיו של צה"ל וכחלק היחסים המורכבים המתקיימים בתוך בסיסי צה"ל בין מפקדים לפקודים ובין חיילים לחיילות, ישנו איסור מוחלט על הטרדה מינית כלשהי במהלך השירות הצבאי.

החוק הצבאי מגדיר כי הטרדה מינית בצה"ל אינה אסורה אך ורק בין בעלי דרגות גבוהות לבעלי דרגות נמוכות ואף האיסור קיימת בגל מין ומגדר.

כל אירוע הטרדה מינית שנעשה באזור צבאי גם אם המטריד/המוטרד לא משרת בצה"ל, כמו לדוגמה מקרה של איש מקצוע חיצוני שמגיע לבסיס צבאי יחשב כהטרדה מינית.

בצה"ל יש מגוון מסגרות המעניקות עזרה וטיפול במקרה של פגיעה מינית, אך הדבר החשוב ביותר שצריך לדעת הוא שיש לשתף את המפקדים במקרה שקרה על מנת לקבל את העזרה הדרושה.

מן הצד השני על חשוד בעבירה של הטרדה מינית בצה"ל להבין את חומרת החשד, כפי שמומלץ לעשות בכל עבירה, יש לעשות שימוש בזכות ההיוועצות בעורך דין פלילי צבאי טרם החקירה.

 

מה העונש על פגיעה מינית בצבא?

במקרה של פגיעה מינית צה"ל מיישר קו עם מערכת המשפט האזרחית ולכן במקרה של פגיעה מינית בצבא העונש לא יהיה שונה מהעונש שהיה ניתן לאזרח וזה כולל בתוכו גם את עניין הרישום הפלילי. רישום פלילי שניתן לחייל המשרת בצה"ל ילווה אותו גם בשחרורו מהצבא וזה כתם שהוא ייקח עימו גם לאזרחות.

דרך התנהלות של הצבא מאופיינת בהיררכיה ובמקרים של תקיפה מינית זה החיסרון מכיוון שרוב התקיפות המיניות מתרחשות במסגרת היחסים של מפקד-פקוד. המבנה ההיררכי מקנה לתוקף ביטחון יתר "ולגיטימציה" לביצוע המעשה.

חשוב לדעת שגם לנפגעי תקיפה מינית וגם לתוקף מינית מגיעה הזכות לייצוג עורך דין. במקרים אלו שהרבה מוטל על הכף נדרש לשכור את שירותיו של עורך דין פלילי צבאי שיוכל לייצג את לקוחו בנאמנות ומקצועיות.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים

.
  שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים   מעצר של אדם בישראל מעצרו של אדם פוגעת בזכותו לחירות ולכן החוק בישראל מבהיר מתי ניתן לעצור אדם ואלה הם הקריטריונים לכך: ישנו…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

פרוקטול

אי ציות לתמרור עצור, כניסה לצומת שאינה פנויה, נהיגה בקלות ראש וגרימת תאונת דרכים בהתנהגות הגורמת נזק וחבלה – פסילה מותנית חודשיים לשנה וקנס 750 ש"ח בלבד

.
לקוחה של המשרד, אישה סופר נורמטיבית, נהגת מצוינת, היה לה יום רע, לצערה גרמה לתאונת דרכים עם נזק לא קטן לרכבים ואף נחבלה בעצמנה ופונתה באומבולנס לבית חולים. לאחר לימוד…

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן