נהיגה בשכרות

מי נחשב לשיכור על פי החוק?

ההגדרה של אדם שיכור מתחלקת לשניים כאשר:
1. שיכור הוא אדם אשר צורך משקה משכר בזמן נהיגה או בסמוך לזמן הנהיגה.
2. שיכור הוא אדם אשר נמצא שבגופו ריכוז גבוה של אלכוהול יותר מן המותר בחוק.

ישנם שני דרכים לבדוק האם אדם הינו שיכור, הדרך הראשונה היא באמצעות מכשיר נשיפה, אדם אשר נמצא בגופו מעל 290 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף יחשב לשיכור.

למעט “אוכלוסיה מיוחדת” שהם נהגים חדשים, נהגים מתחת לגיל 24, בעלי רישיון ציבורי בעת נהיגה ברכב ציבורי, בעלי רישיון נהיגה לרכב מסחרי או רכב עבודה בעת נהיגה ברכב שמשקלו עולה על 3,500 ק”ג.

אלו יחשבו שיכורים במידה וימצא בבדיקה 10 מיקרוגרם אלכוהול בליטר אוויר נשוף או 10 מיליגרם אלכוהול ב10 מיליליטר דם.

הדרך השנייה היא באמצעות בדיקות דם, בבדיקות אלה האדם יחשב לשיכור כאשר הריכוז גבוה מ 50 מיליגרם אלכוהול ב 100 מיליליטר דם. חשוב לציין שבדיקת נשיפה מתבצעת בשטח באמצעות מכשיר הנקרא “ינשוף” ואילו בדיקות דם נעשות באזור סטרילי כמו תחנת משטרה או מתחם רפואי על ידי בעל מקצוע אחראי שמוסמך לכך.

בנוסף לבדיקות אלה קיימים מבחנים נוספים שהשוטר יכול לבצע בשטח שיעזרו לו לקבל תמונת מצב מדויקת יותר ביחס לאדם החשוד. הבדיקות הנוספות הן: ניהול שיחה שבמהלכה השוטר יבחן האם האדם מדבר בצורה ברורה ועניינית ללא גמגומים ומלמולים לא ברורים, הליכה בקו ישר תוך כדי שמירה על שיווי משקל, מראה חיצוני כמו עיניים אדומות, נהג לחוץ והאם יש ריח אלכוהול הנודף מפי הנהג.

נהיגה בשכרות נהפכה לתופעה שכיחה בישראל ובעולם.
מערכת המשפט קבעה גבול שכמעט ולא ניתן להזיזו בנוגע למי נחשב שיכור כך שדינו של אדם ששתה כוסית אחת של אלכוהול זהה לדינו של אדם ששתה חמש כוסיות, והעונש מינימום במקרה זה הינו פסילת רישיון נהיגה למינימום שנתיים.

 

מכשיר נשיפה

מכשיר זה מכונה ינשוף, הוא מכשיר נייד אשר מבצע בדיקת כמות אלכוהול בנפח אוויר נשוף. תפקידו של מכשיר זה הוא לבדוק את רמת האלכוהול של האד.

יש לציין ולהדגיש כי לעיתים קרובות בדיקה זאת איננה מדויקת כלל, לכן במקרים של העמדה לדין רק על סמך בדיקת נשיפה יש לשכור את שירותיו של עורך דין לתעבורה שיוכל להטות את הכף לטובת הנאשם באמצעות זיהוי ואיתור הכשלים בדרך שבה הופעל מכשיר הינשוף.

מתי שוטר רשאי לבצע בדיקת נשיפה?

מכיוון שבדיקת נשיפה היא אינה חודרנית, היא מהירה ומספקת תשובה מיידית אין כל איסור לבצע את הבדיקה באופן גורף באמצעות מחסום באמצע הכביש וללא חשד קודם שהנהג עורר.
כל שוטר רשאי לבצע בדיקת נשיפה לכל אדם, גם אם הוא אינו מעורר חשד סביר. ולכן אנו רואים מפעם לפעם מחסום משטרתי שבודק כל רכב וכל נהג ללא צורך בחשד כלשהו לביצוע הבדיקה.

הבדיקה הראשונית מתבצעת על ידי מכשיר קטן הנקרא “נשיפון” ומטרתו לתת אינדיקציה ולהקים את החשד הסביר לביצוע בדיקת הינשוף.

ממונה על הרכב

ממונה על רכב הינו אדם שאחראי על הרכב בזמן שאדם אחר נוהג בו, ישנם שני סוגים של ממונה על הרכב, הראשון הוא המורה נהיגה והשני הוא מלווה לנהג חדש.
פקודת התעבורה מאפשרת לשוטר לבצע בדיקת שכרות לממונה על הרכב למרות שבפועל לא הוא הנהג באופן הנתון.

במידה והממונה על הרכב ימצא שיכור על פי חוק הוא יועמד לדין, אלא שגם הנהג החדש יועמד לדין בגין עבירה של נהיגה ללא מלווה והוא עובר על החוק הכתוב בפקודת התעבורה. השוני היחידי שקיים בין שני סוגי הממונה על הרכב הוא בחומרת העונש, כאשר מלווה של נהג חדש מסרב להיבדק העונש לסירוב זה הוא קנס כספי כפי שקבוע בחוק העונשין. כאשר מורה נהיגה מסרב להיבדק מיוחסת לו אשמה של נהיגה בשכרות בהיותו ממונה על הרכב.

עורך דין תעבורתי משנה את כללי מהשחק במקרה של נהיגה בשכרות והוא מסייע לנהג ומשפר את מצבו באמצעות הידע שלו והכרת החוק על בוריו ולכן לשכור את שירותיו של עורך דין תעבורתי היא מכרעת וחשובה.

 

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים

.
  שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים   מעצר של אדם בישראל מעצרו של אדם פוגעת בזכותו לחירות ולכן החוק בישראל מבהיר מתי ניתן לעצור אדם ואלה הם הקריטריונים לכך: ישנו…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

פרוקטול

אי ציות לתמרור עצור, כניסה לצומת שאינה פנויה, נהיגה בקלות ראש וגרימת תאונת דרכים בהתנהגות הגורמת נזק וחבלה – פסילה מותנית חודשיים לשנה וקנס 750 ש”ח בלבד

.
לקוחה של המשרד, אישה סופר נורמטיבית, נהגת מצוינת, היה לה יום רע, לצערה גרמה לתאונת דרכים עם נזק לא קטן לרכבים ואף נחבלה בעצמנה ופונתה באומבולנס לבית חולים. לאחר לימוד…

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי “שיטת הפלסטלינה” ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו”ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן