נהיגה תחת השפעת סמים

החוק במדינת ישראל קובע כי כל אדם שעבר בדיקה ונתפס עם שרידי סם, גם אם בכמות מזערית, דינו זהה לדין אדם הנוהג בשכרות. על פי פקודת התעבורה אין כל הבחנה בין סמים קלים לבין סמים קשים, ולכן אין שוני בין אדם שצרך קנאביס לאדם שנטל קוקאין, מבחינת פקודת התעבורה הם שווים. הסיבה להחמרה הזאת נובעת מכך שכל סוגי הסמים גורמים לשינוי בתודעה ולכן קיים סיכון ממי שנוהג בהשפעת סמים.

בשונה מהשפעת אלכוהול, שחולפת לאחר מספר שעות ומסתיימת באופן מודע של המשתמש, אדם שעבר בדיקת סמים ונמצאו שרידי סם יואשם בנהיגה תחת השפעת סמים, גם אם חלפו ימים ואף שבועות מהשימוש בסם, ובמקרה קיצוני יותר אף במקרים של עישון פסיבי שבו האדם אינו מעשן בפועל את הסם אלא רק נוכח במקום שמעשנים בו.

 

מה זה חשד סביר?

חיפוש בפנימי כהגדרתו בחוק, חיפוש בגופו של אדם, כן גם בדיקת ינשוף, מחייב קיומו של חשד סביר. אלא שמדובר במושג עמום ללא הגדרה רישמית, מושג זה ניתן לפרשנות אישית על ידי השוטר. ניתן להסיק חשד סביר ממצאים שנמצאים בשטח כמו אדם שהודה בשימוש בסמים, ריח של סם העולה מהרכב, מכשירים/כלים ששימושם נועד לסמים כמו ניירות גלגול או גריינדר (גורס) ועוד.

 

בדיקות לאיתור שרידי סמים

כאשר שוטר רוצה לבצע בדיקת סמים בחשוד עליו לבצע תחילה בדיקת רוק שמתבצעת בשטח, השוטר יכול לבצע בדיקה זו לכל אדם בלי שיתעורר חשד סביר. לאחר בדיקת הרוק, במידה ויש חשד, שוטר יכול לדרוש מהחשוד לבצע בדיקת שתן.
במקרים של אדם מחוסר הכרה בעקבות תאונה או סיבה אחרת, תתבצע בדיקת דם, בדיקה זאת לעולם לא תתבצע בשטח אלא רק במקום סטרילי כמו תחנת משטרה או מתחם רפואי והיא תיעשה על ידי גורם רפואי מוסמך.


סירוב לביצוע בדיקה

חשוד שנאמר לו כי יש צורך בבדיקת שתן מחויב לבצע אותה. במקרה של סירוב לביצוע הבדיקה ההשלכות הן הגשת כתב אישום על נהיגה בשכרות מכוח הסירוב לביצוע הבדיקה והחוק קובע עונש פסילה חובה של 24 חודשים שכן קמה חזקה שדין הסירוב הוא נהיגה בשכרות והנטל להפריכו עובר אל הנאשם.
בנוסף לבדיקות רוק, שתן ודם, קיימות בדיקות נוספות שניתן לבצע בשטח והן נקראות גם בדיקת מאפיינים – בדיקות אלה הן דרך נוספת של השוטר לבדוק האם הנהג כשיר לנהיגה.
דוגמאות לבדיקות: ניהול שיחה בצורה ברורה ללא מלמולים וגמגומים של החשוד, עמידה יציבה בכוחות עצמו, הליכה בקו ישר, מעקב של העיניים אחרי אצבע, מיקום האצבע על האף כשהעיניים עצומות וכדומה.

חשוב לציין ששוטר לא רשאי לערוך חיפוש ברכבו של אדם ללא חשד סביר.

העונש הצפוי לנהיגה תחת השפעת סמים

במקרה של הגשת כתב אישום כנגד חשוד, במידה ובית המשפט מצא את הנהג כאשם וירשיע אותו בעבירת נהיגה בשכרות הרי שהעונש מינימום במקרים אלה עומד על פסילת רישיון נהיגה לשנתיים. עבירת נהיגה תחת השפעת סמים נחשבת לאחת מהעבירות הקשות בפקודת התעבורה, בית המשפט מתייחס למקרים אלה בצורה נוקשה ולכן מומלץ לשכור את שירותיו של עורך דין לענייני תעבורה בעל ניסיון שיוכל לסייע לך.

עורך דין תעבורה – הפתרון לבעיה

במקרה של נהיגה תחת שכרות בהשפעת סם יש צורך לפנות לעו"ד תעבורה שמכיר את החוק על בוריו שייסע לך לצאת מן הצרה שנקלעת אליה. משרד עורך דין עומרי שטרן מתעסק בכל ההליך המשפטי של ייצוג נאשמים בתחום התעבורה. בעל ניסיון עשיר וותק בתחום, ייצוג של עשרות לקוחות מרוצים בנאמנות ויסודיות עד לתוצאה הרצויה.

 

חשוב להבין – תיק תעבורה הוא תיק פלילי לכל דבר ועניין – הוא מנוהל בסדר דין פלילי ומותיר רישום!

 

חשוב לדעת – בעבירות מסוימות ישנה סמכות לקצין תנועה מוסמך לפסול את רישיון הנהיגה ולתפוס את הרכב בו במקום לתקופות של 30 יום ובמקרים מיוחדים 60 יום אלא שיש לכם זכות לשימוע ויש לכם זכות לנוכחות עו"ד לתעבורה בשימוע – שמרו על זכותכם!

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

תחומים נוספים שאולי יעניינו אותך

ייעוץ לפני חקירה במשטרה

.
ייעוץ לפני חקירה במשטרה   חקירה משטרתית חקירה בתחנת המשטרה זאת אינה חוויה פשוטה וברוב המקרים היא מלווה בחששות וברגשות פחד, ולמרות זאת, התופעה של חקירה במשטרה היא תופעה שכיחה.…

שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים

.
  שחרור ממעצר בערובה ותנאים מגבילים   מעצר של אדם בישראל מעצרו של אדם פוגעת בזכותו לחירות ולכן החוק בישראל מבהיר מתי ניתן לעצור אדם ואלה הם הקריטריונים לכך: ישנו…

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

המלצות להערכות למחאה מאורגנת
  • כללי ·

המלצות כיצד להערך למחאה מאורגנת

.
בשבועות האחרונים לאור המשבר העמוק שיצרה ההתמודדות עם נגיף הקורונה והחלטות הממשלה על סגירת עסקים רבים קמו להן מספר רב של מחאות מאורגנות יותר ופחות. במהלך ההפגנות נעצרו עשרות מפגינים,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

פרוקטול

אי ציות לתמרור עצור, כניסה לצומת שאינה פנויה, נהיגה בקלות ראש וגרימת תאונת דרכים בהתנהגות הגורמת נזק וחבלה – פסילה מותנית חודשיים לשנה וקנס 750 ש"ח בלבד

.
לקוחה של המשרד, אישה סופר נורמטיבית, נהגת מצוינת, היה לה יום רע, לצערה גרמה לתאונת דרכים עם נזק לא קטן לרכבים ואף נחבלה בעצמנה ופונתה באומבולנס לבית חולים. לאחר לימוד…

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן