מהו מכתב יידוע לחשוד

מכתב יידוע לחשוד הוא מכתב רשמי הנשלח על ידי רשויות אכיפת החוק לאדם החשוד בביצוע עבירה פלילית. המכתב מיידע את החשוד כי נפתח נגדו תיק פלילי, ומפרט מהן העבירות שבהן הוא חשוד. במאמר זה נפרט על המכתב ומרכיביו

 

מהי מטרת מכתב יידוע לחשוד

מטרת מכתב יידוע לחשוד היא להודיע לנמען באופן רשמי שהוא עומד להיחקר בחשד לביצוע עבירה פלילית. מכתב היידוע מזהיר את החשוד כי המשטרה שוקלת להגיש נגדו כתב אישום על העבירות שפורטו במכתב. המכתב נשלח בדרך כלל לאחר שנאספו ראיות המקשרות את החשוד לעבירה ולפני שמתקיים שימוע לפני הגשת כתב אישום.

שליחת המכתב נועדה לאפשר לחשוד להיערך להגנה משפטית על עצמו ולהביא ראיות וטיעונים לזכותו לפני שתתקבל החלטה סופית האם להעמידו לדין פלילי. הוא יכול גם לבקש סגירת תיק פלילי, תוך שהוא נעזר בייעוץ וליווי של עורך דין פלילי כדוגמת עו"ד עומרי שטרן.

 

תוכן מכתב היידוע

מכתב היידוע לחשוד כולל בדרך כלל את הפרטים הבאים:

  • זהות החשוד – שם מלא, מספר תעודת זהות
  • פירוט החשדות והעבירות שבהן חשוד האדם – ציון סעיפי החוק על פיהם מתנהלת החקירה.
  • זהות החוקר הממונה ומספר תיק החקירה – ליצירת קשר ומעקב אחר הטיפול בתיק.
  • הודעה כי נשקלת הגשת כתב אישום – אזהרה על אפשרות שיוגש כתב אישום בסוף החקירה.
  • הזמנה לשימוע לפני הגשת כתב אישום – מועד ופרטי השימוע בפני גורמי התביעה.

שילוב פרטים אלה במכתב אמור לספק לחשוד ולעוה"ד הפלילי המייצג אותו את מלוא המידע הרלוונטי אודות החשדות נגדו, ולאפשר לו להיערך בהתאם מול הרשויות.

 

זכויות החשוד לאחר קבלת מכתב היידוע

לאחר קבלת מכתב היידוע עומדות בפני החשוד מספר זכויות חשובות שנועדו לסייע לו להגן על עצמו מפני אפשרות העמדה לדין פלילי. ראשית, לחשוד הזכות לפנות לעורך דין פלילי לצורך קבלת ייעוץ וייצוג משפטי. עורך הדין יוכל ללוות את החשוד בכל שלבי ההליך הפלילי, כולל במסגרת שימוע לפני הגשת כתב אישום.

כמו כן, לחשוד הזכות לעיין בחומר החקירה והראיות נגדו על מנת להתכונן להליך הפלילי. הוא רשאי גם להגיש כל מסמך או ראיה להוכחת חפותו ולבקש את סגירת התיק מחוסר אשמה.

ניצול נכון של זכויות אלה עשוי לסייע רבות לחשוד בהמשך הטיפול בתיק הפלילי נגדו.

צעדים שננקטים לאחר מכתב היידוע לחשוד

 

שימוע לפני הגשת כתב אישום 

שימוע לפני הגשת כתב אישום הוא הליך משפטי המתקיים בטרם החלטה סופית על הגשת כתב אישום פלילי לבית המשפט. בשימוע מופיעים החשוד ו/או עורך הדין שלו, ומציגים את גרסתם וראיותיהם לכך שאין מקום להגשת כתב אישום.  מטרת השימוע היא לאפשר לחשוד לשטוח את טענותיו בפני גורמי התביעה לפני קבלת החלטה סופית. זוהי הזדמנות להראות מסמכים תומכים, להביא עדויות וראיות לחפותו, או לנסות ולשכנע כי יש לסגור את התיק מחוסר ראיות או מסיבות אחרות. לאחר השימוע הפרקליטות תחליט האם להגיש כתב אישום, לסגור את תיק פלילי, או לסגור אותו בהסדר מותנה בלי להגיש כתב אישום.

 

סגירת תיק פלילי

סגירת תיק פלילי היא החלטה של רשויות התביעה שלא להגיש כתב אישום נגד חשוד, מסיבות שונות. בדרך כלל הסיבות לכך הן חוסר ראיות מספקות לביסוס האשמה, או שמדובר בעבירה קלת ערך שאינה מצדיקה הגשת כתב אישום. לאחר בדיקת חומר הראיות שנאסף במהלך החקירה, עולה כי אין בסיס איתן דיו על מנת להוכיח את אשמת החשוד מעבר לספק סביר. לפיכך, מחליטים גורמי התביעה שלא להמשיך בהליך המשפטי. במצב של סגירת תיק פלילי, לא יוגש נגד החשוד כתב אישום. התיק הפלילי ייסגר ללא כל הליך משפטי נוסף או הרשעה פלילית, והחשוד יוכל לצאת לחופשי מבלי שיישא באחריות פלילית על המקרה.

 

סגירת תיק בהסדר מותנה

סגירת תיק בהסדר מותנה פירושה שרשויות התביעה מוותרות על הגשת כתב אישום נגד החשוד, אך בתמורה החשוד מתחייב לעמוד בתנאים מסוימים שהוצבו על ידי הפרקליטות לתקופת זמן מוגדרת.  דוגמאות לתנאים של סגירת תיק בהסדר מותנה יכולות להיות: אי ביצוע עבירה נוספת בפרק זמן נתון, תשלום פיצוי כספי לנפגע העבירה, השתתפות בתוכנית גמילה מסמים או טיפול נפשי, מבחן תקופתי ועוד. תנאי סגירת תיק בהסדר מותנה נקבעים בהתאם לנסיבות המקרה וחומרת העבירה. אם החשוד עומד בהצלחה בתנאי ההסדר המותנה שהוצבו לו במשך התקופה שנקבעה, אזי בתומה התיק ייסגר סופית והחשוד לא יועמד לדין פלילי. אם התנאים הופרו במהלך תקופת ההסדר – הפרקליטות יכולה לחדש את ניהול ההליכים הפליליים נגד החשוד ואף להגיש כתב אישום.

 

חשיבותו של עו"ד פלילי בהליך מכתב יידוע לחשוד

עם קבלת מכתב יידוע לחשוד, מומלץ כי הנמען יפנה לקבלת ייצוג משפטי על ידי משרד עורכי דין פלילי מנוסה ומיומן. איש מקצוע יוכל  לסייע רבות לחשוד בשלב הקריטי הזה על ידי ייעוץ לגבי זכויותיו והאופן שבו עליו לנהוג מול רשויות אכיפת החוק, ניהול משא ומתן מול הפרקליטות לצורך סגירת התיק או הסדר מותנה, הצגת ראיות לחפות החשוד, כתיבת בקשה מנומקת לסגירת התיק מחוסר אשמה וכדומה.

 

לסיכום, מכתב יידע לחשוד הוא תמרור אזהרה שיש להתייחס אליו במלוא החומרה, ולפעול על מנת להגיע לתוצאות המיטביות עבור האדם החשוד.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

סגירת תיק בהסדר

.
בשנת 2013 תוקן חוק סדר הדין הפלילי. התיקון אפשר סגירת תיק פלילי, במסגרת הסדר מותנה. בטרם החוק, על רשויות התביעה היה להחליט האם לסגור את התיק או להגיש כתב אישום.…
  • משפט פלילי ·

מהי גניבה ממעסיק?

.
גניבה ממעסיק היא תופעה חמורה המהווה עבירה פלילית ומשפיעה על מקומות עבודה רבים. מדובר בסוג של עבירת רכוש, הפוגעת באמון שבין העובד למעסיק, ועלולה לגרום לנזקים כלכליים משמעותיים. במאמר זה…
  • משפט פלילי ·

מה זה מעצר עד תום ההליכים?

.
מעצר עד תום ההליכים הינו הליך המעצר בדרגה המחמירה ביותר. בדרך כלל שופטים מוציאים צווים למעצר עד תום ההליכים כאשר הם סבורים כי האדם מסוכן לציבור/עלול להלך אימים על עדים…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן