האם קיימת התיישנות על רישום פלילי?

רישום פלילי הוא כתם על אדם, זהו אות קלון שיש לשאת איתו ויש לו השלכות רבות על חייו של מי שנושא רישום שכזה. לכן התיישנות הרישום והפעולה המהירה ביותר להסרתו היא בעלת משמעות עצומה לכל אזרח.

מהו רישום פלילי?

רישום פלילי הוא למעשה המידע שמחזיק השלטון אודות אזרח אשר היה מעורב בעבירות פליליות מסוגים שונים או שהורשע בבית משפט בעבירות שכאלו הרישום הנ"ל מנוהל על ידי משטרת ישראל בשני מישורים שונים של רישום הנגזרים מסוג המידע.

  • המרשם הפלילי – זהו סוג של מרשם אשר כולל את סך כל ההליכים הפליליים אשר התנהלו והסתיימו בבית המשפט וזאת לאחר שהוגשו כתבי האישום בגינם ויש בהם התייחסות לסך ההרשעות והעונשים שנגזרו על הנאשם.
  • רישום משטרתי – סוג מרשם זה מכיל בתוכו את כלל הרישומים של המערכת המשטרתית וכולל בתוכו גם תיקים שעדיין לא הסתיימו הדיונים לגביהם בבית המשפט. תיקים אלו יכולים להיות תיקים שעדיין מתנהלת חקירה לגביהם, תיקים שיש צורך בהחלטה לגביהם או תיקים שמסיבות של חוסר עניין לציבור, חוסר ראיות או סיבות אחרות נסגרו והחקירה בעניין שלהם הסתיימה.

 

התיישנות מהי?

זיכרונו של אדם הוא עניין מתעתע. אדם הנסמך על זכרונו יכול להיות בטוח בדברים מסוימים בעוד שלמעשה הזיכרון שלו עצמו מתעתע בו והוא עלול להיות רחוק מן האמת שהתרחשה באמת. כאשר אנו נדרשים לתת עדות על סמך זיכרון למקרה שהתרחש זמן רב מיום מתן העדות, אנו עלולים למעוד ולספר את שאנחנו חושבים שקרה, אך זאת לא המציאות. בצורך לברר סגירת תיק פלילי, החוק רואה את מורכבות העניין ומבין שמסירת פרטים שגויים עלולה לפגוע בבירור ההליך הפלילי. האדם הסביר איננו מסוגל לרוב לזכור במדויק פרטים המשמשים כראיות בדיוק מקסימלי. וחשוב להבין, אילו ראות היכולות לזכות אדם מחשד, או לחלופין לשלוח אותו למאסר ולשלול ממנו את הגדולה שבזכויות, זכות החירות. מתוך הבנה זאת נקבע על ידי המחוקק מוסד ההתיישנות עבור תהליכים הן בדין הפלילי והן בדין האזרחי, שניהם מגיעים מאותה נקודת מוצא. עיקרי ההתיישנות פועלת באופן שאוחז בשני קצוות המקל, מצד אחד היא תשאף לסיים מהר ככל האפשר הליך על מנת לחקור אותו קרוב ככל האפשר לזמן המקרה, מן הצד השני, היא לא תוכל להסתמך על עובדות שסעיף ההתיישנות חל עליהם כאשר הראיות הן נסמכו זיכרון ולא עובדות מוצקות.

 

מתי עבירה מתיישנת?

החוק נותן תשובה לשאלת ההתיישנות לגבי עבירות בחוק סדר הדין הפלילי שהתקבל ב1982 שם הוגדר מהי התיישנות, וכן את העובדה שלא ניתן להעמיד לדין אדם אם העבירה שהוא נאשם בגינה חצתה את רף ההתיישנות. לשון החוק מחלקת את סוגי העבירות בגינם חלה התיישנות לפי חומרתן לשלושה דרגות שונות, על פי סיווג זה משתנה תקופת ההתיישנות החלה על כל עבירה.

  • עבירת עוון – עבירות שהעונש בגינה נע בין 3 חודשים עד 3 שנות מאסר, ההתיישנות לגביהן נקבעה ל 5 שנים.
  • עבירות פשע – עבירות שהעונש בגינה עולה על 3 שנות מאסר אך לא עולה על 7 שנות מאסר, ההתיישנות לגביהן נקבעה ל 10 שנים.
  • עבירות פשע חמור – עבירות שדינן מאסר עולם או מוות, ההתיישנות לגביהן נקבעה ל 30 שנים.

חשוב לציין שעיקרון התיישנות מתחיל להיספר על פי אופי ההליך המתבצע בחקירת המקרה ויש חוקים שונים לגבי חקירות שונות. בכל מקרה של בקשה למחיקת רישום פלילי, מעורבותו של עורך דין פלילי בהליך היא בעלת משמעות עצומה להצלחת התהליך וההבטחה שהוא יתנהל על פי דין. עורך דין עומרי שטרן מתמחה בליווי וייצוג נאשמים בפלילים בתהליך סגירת תיק פלילי.

 

התיישנות רישום פלילי

רישום פלילי מתייחס להרשאות בלבד. כלומר רק במקרים בהם הנאשם נמצא אשם בסיום ההלך בבית המשפט בכל דרך שהיא, בין אם בהודאה, או בין אם בסיום הליך משפטי בו ייצג אותו עו"ד פלילי והוא נמצא אשם, ההתיישנות נגזרת על הנאשם כפועל ישיר מחומרת העונש כפי שהצגנו בסעיף הקודם.

 

איך מחושב הרישום הפלילי?

תקופת ההתיישנות נקבעת בהתאם לכל מקרה ולכל נאשם. אין הדין אחיד לנאשם שהוא קטין או לחלופין שהעבירה אותה ביצעה בדרגת חומרה משתנה, בטבלה שמוצגת כאן ניתן לראות את צורת חישוב ההתיישנות עבור מחיקת רישום פלילי.

 

העונש

נאשם בגיר נאשם קטין

עד 1 שנות מאסר

7 שנים + העונש

מתיישן מיד עם גזר הדין

עד 3 שנות מאסר

כנ"ל

5 שנים + העונש

עד 5 שנות מאסר

10 שנים + העונש

7 שנים + העונש

מעל 5 שנות מאסר

עד 15 שנים + העונש

10 שנים + העונש

עונש אחר

7 שנים + העונש

3 שנים + העונש

[מאסר על תנאי, קנס,

פסילה, התחייבות]

אי הרשעה התיישן מיד עם גזר הדין

התיישן מיד עם גזר הדין

 

בכל מקרה בעת ההליך ישנה חשיבות מכרעת להשתתפותו של עו"ד פלילי בתהליך סגירת תיק פלילי

מתי מתיישן הרישום הפלילי?

המאגר של הרישום הפלילי מתנהל על פי חוק שבו מוסדרים גם הגופים היכולים לקבל מידע ממאגר זה. הרישום הפלילי מתיישן כאמור על בסיס הטבלה בסעיף הקודם ויש חשיבות רבה לכך שהנתונים שבו יישארו חסויים עבור מבצע העבירה. רק עורך דין פלילי יוכל להבטיח את זכויות הנאשם במקרה כזה מול המערכת. משרד עורכי דין עומרי שטרן מסייע ומלווה נאשמים בפלילים בהליכי סגירת תיק ומחיקת רישום פלילי.

אהבת? שתף עם חבריך
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
מי שקרא את הכתבה הזו התעניין גם בנושאים:

כתבות נוספות שאולי יעניינו אותך

  • משפט פלילי ·

מה הענישה על עבירות נשק?

.
עבירות נשק נחשבות לעבירות חמורות במיוחד בשל הסכנה הנובעת מהן לשלום הציבור ולביטחונו. מי שהורשע בעבירות נשק צפוי לעונשי מאסר בהתאם לחומרת העבירה וכפי שנפרט בהמשך המאמר. המחוקק הבדיל בין…
מהי בעילה אסורה בהסכמה
  • משפט פלילי ·

מהי בעילה אסורה בהסכמה?

.
בעבירות מין ישנם מספר קטגוריות שונות של עבירות בהתאם לחומרת המעשים כפי שאלו הוגדרו בחוק העונשין. החוק הגדיר אלו מעשים נופלים תחת הקטגוריות השונות ומהו העונש שיוטל על עובר העבירה…
מהן עבירות צווארון לבן?
  • משפט פלילי ·

מהן עבירות צווארון לבן?

.
המונח צווארון לבן החל כמונח המייצג תופעה חברתית חדשה, עליית מקצועות המשרד השונות, אם זאת מהר מאד האנשים שעבדו במשרדים החלו גם הם לבצע פעולות בלתי חוקיות הנובעות מתוקף תפקידם,…

לייעוץ ראשוני חייגו עכשיו: 054-7713271

או השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת:

הצלחות המשרד

חמישה צעירים כבני 30, כולם בעלי עבר פלילי עשיר, נהגו בחודשים האחרונים לפרוץ בצורה מתוחכמת לביתם של תושבי אזור ראשון לציון. על פי החשד, החמישה נהגו לשכפל את מפתחות הבתים בשיטה שזכתה לכינוי "שיטת הפלסטלינה" ובאמצעותה רוקנו מספר רב של דירות באזור מרכז הארץ. כל הפרטים
השבוע האריך בית המשפט את מעצרם של החמישה עד לתום ההליכים המשפטיים נגדם בנימוק שהם בעלי עבר פלילי בתחום עבירות הרכוש ואם ישוחררו יחזרו לפרוץ לדירות, אך עו"ד עומרי שטרן, שייצג את אחד מראשי הכנופיה שביצע את הפריצות לדבריו על מנת לממן את חובות ההימורים שצבר, הצליח לשכנע את בית המשפט לשחרר את מרשו למעצר בית, בזמן שארבעת חבריו נותרו במעצר.

לייעוץ ראשוני השאירו פרטים לקבלת שיחה חוזרת

דילוג לתוכן